Składniki, których warto unikać będąc w ciąży i karmiąc piersią część 2

visibility105 Views comment0 Komentarze person Wysłane przez: Małgorzata Kurowska list In: Herbalogy Mom

Zapraszam na drugą część artykułu, dotyczącego składników zakazanych i niedozwolonych w czasie ciąży oraz karmienia piersią.


11. Bimatoprost i jemu podobne

Nazwy w INCI: Methylamido Dihydro Noralfaprostal Isopropyl Cloprostenate, Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, Bimatoprost, Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide, 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide, Methylamido Dihydro Noralfaprostal

Bimatoprost to syntetyczny prostamid, pochodna prostaglandyn wykazująca podobne działanie. W kosmetyce wykorzystywany w odżywkach do rzęs. Produkty zawierające bromatoprost po dostaniu się do oka mogą wywoływać szereg niepożądanych skutków ubocznych. Mogą to być bóle głowy, przekrwienie spojówek, nadwrażliwość na światło, łzawienie lub uczucie suchości w oku. W niektórych krajach produkty tego typu zostały wycofane ze sprzedaży, nie istnieją badania wykazujące bezpieczeństwo stosowania tego preparatu w ciąży i w trakcie karmienia piersią. 

12. Olejki eteryczne 

Wszystkie opracowania na temat stosowania olejków eterycznych w ciąży jednogłośnie mówią, że zakazane jest przyjmowanie ich wewnętrznie.  

13. Zioła

Krwawnik pospolity, aloes, anyż, piołun, tasznik pospolity, ruta, wrotycz, mięta polna, lubczyk ogrodowy, bylica zwyczajna, senes, arcydzięgiel, litwor, cząber ogrodowy, żeń-szeń – wymienione tutaj zioła mają udowodnione działanie genotoksyczne, estrogenne, zmniejszające płodność, przyspieszające poród lub poronne. 

14. Tetracykliny 

Tetracykliny to antybiotyki o szerokim spectrum działania. Wykazują silne działanie bakteriostatyczne, stosowane głównie w terapii leczenia trądziku. Tetracykliny przyjmowane w ciąży mogą powodować wady rozwojowe zębów i kości. Dzieje się tak na skutek m.in. wiązania leku z wapniem. Kościec i zęby rozwijają się w trzecim trymestrze ciąży, a antybiotyki z tej grupy mogą wywołać ich niedorozwój. Podobne działanie wykazują u dzieci, które mają jeszcze nierozwinięte kości i zęby, a antybiotyki tetracyklinowe mogłyby powodować przebarwienia, uszkodzenie zębów i niedorozwój kośćca.

15. Ftalany 

Nazwa w INCI: Diethylphtalat, DEP, Dimethylphtalat, DMP 

Ftalany to estry kwasu ftalowego, są obecne w plastyfikatorach dodawanych do produktów z tworzyw sztucznych, farb i rozpuszczalników. W kosmetykach możemy je znaleźć w balsamach nawilżających, lakierach do paznokci, mydłach, lakierach do włosów i bardzo często w perfumach. Podczas badań nad ftalanami wykryto, iż mogą wykazywać wiele zaburzeń. Należą do nich głównie zaburzenia hormonalne ze względu na ich słabe działanie estrogenne. Najgorszy wpływ mają na kobiety w ciąży oraz dzieci. Wykryto, że mogą zaburzać rozwój narządów przez obniżanie poziomu testosteronu co prowadzi do tzw. feminizacji chłopców. Ftalany są rozpuszczalne w ślinie i łatwo przedostają się do przewodu pokarmowego. W eksperymentach na zwierzętach substancje te okazały się być szkodliwe dla nerek i wątroby, a także dla płuc. Występują również powiązania rozwoju cukrzycy typu 2 zwłaszcza u kobiet, z wykrytym stężeniem tego składniku we krwi i moczu.

16. Triclosan 

Nazwa w INCI: triclosan 

Triclosan to związek chemiczny, który ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Stosowany w pastach do zębów, mydłach antybakteryjnych, dezodorantach oraz detergentach. Badania wykazały, że zaburza pracę tarczycy, powoduje wzrost komórek nowotworowych, powoduje wady płodu, może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni, obniża płodność, zmniejsza ilość produkowanych plemników.  Nie wykazano żadnych dowodów na to, że mycie rąk mydłem antybakteryjnym działa skuteczniej niż zwykłe mydło.

17. Toluen 

Nazwa z INCI: Methylbenzene, Phenylmethane, Toluene, Toloul

Toluen należy do węglowodorów aromatycznych. Można go znaleźć w takich kosmetykach jak bronzery, róże, pudry, szminki do ust oraz lakiery do paznokci. Toluen wykazuje działanie drażniące, a przede wszystkim u kobiet zawodowo narażonych na działanie tego związku zaobserwowano większą ilość poronień. 

 18. BHA - butylowany hydroksyanizol i BHT - butylowany hydroksytoluen

Nazwa w INCI: (BHT) E321, Butylohydroksytoluen, Butylated Hydroxytoluene 

 (BHA) E320, Butyled Hydroxyanisole, Antioxyne 2, Antrancine 12, Embanox, Tenox BHA

BHA i BHT są to przeciwutleniacze i konserwanty stosowane w kosmetykach. Znajdziemy je w balsamach do ciała, kremach, żelach pod prysznic, olejkach, ale także w produktach do makijażu oraz włosów. Mogą wykazywać działanie szkodliwe – namnażać komórki nowotworowe, uszkadzać narządy lub powodować różne reakcje skórne, w tym pokrzywkę, a także zaburzać gospodarkę hormonalną.

Wyżej wymienione składniki są niezalecane dla dzieci (w wielu krajach zabronione!) oraz kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że zakaz używania większości tych składników wynika stąd, że producenci nie testują produktów na kobietach w ciąży i karmiących piersią, ze względów zdrowotnych oraz etycznych. Jednak wiele z nich ma udowodnione szkodliwe działanie i warto unikać ich nie tylko ze względu na ten szczególny stan. Jeśli spodziewasz się dziecka zwróć szczególną uwagę na dobór produktów pielęgnacyjnych, weź pod uwagę burzę hormonów jaka przechodzi przez Twoje ciało, potrzeby skóry, jej wrażliwość, skłonność do podrażnień. Kieruj się wiedzą, ale również zdrowym rozsądkiem.

Koniecznie daj znać w komentarzu co sądzisz o wybranych składnikach oraz jakich produktów używasz? Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało – pytaj! 

Pobierz:

LISTA SKŁADNIKÓW ZABRONIONYCH W CIĄŻY

Źródło zdjęcia:
Hagi Cosmetics

Bibliografia:
1. „Chemia kosmetyków” Alicja Marzec, wydanie II, Toruń, Dom Organizatora. Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. 2005 r., str. 145-162 ISBN: 978-83-7285-069-0

2. „Korzystne i szkodliwe działanie fluoru” Iwona Błaszczyk, Elżbieta Ratajczak-Kubiak, Ewa Birkner, Zakład Biochemii Ogólnej Katedry Biochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny, Zabrze

3. „Farmaceutyki-pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?” Bartłomiej Niżnik, Karolina Gaweł, Beata Stanisz, Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 

4. „Retinoidy – rola farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania” Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Katedra Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień