Składniki, których warto unikać będąc w ciąży i karmiąc piersią

visibility193 Views comment0 Komentarze person Wysłane przez: Małgorzata Kurowska list In: Herbalogy Mom

Składniki, których warto unikać będąc w ciąży i karmiąc piersią. Cz. 1Kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży zapala się czerwona lampka i pojawia się mnóstwo pytań „Czy mogę tego używać?”, „Czy będzie to bezpieczne dla dziecka?” „Czy to nie jest szkodliwe?”. Robimy wielki przegląd naszych kosmetyków i… i nadal nic nie wiemy. To nic. Ważne żeby mieć świadomość, że pewne kosmetyki powinniśmy odstawić na czas ciąży i karmienia piersią, a na inne bardziej zwrócić uwagę i unikać ich nadmiaru. 

Na końcu artykułu, możesz pobrać listę, która przyda Ci się na kolejnych zakupach.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? 

Tutaj niestety producenci nie ułatwiają tej sprawy, ponieważ nie muszą umieszczać informacji o bezpieczeństwie stosowania produktu w ciąży czy w czasie laktacji. Najwięcej o składnikach powie nam sam skład, czyli INCI i na niego najbardziej musimy zwrócić uwagę. Producent ma natomiast obowiązek umieścić skład na opakowaniu produktu lub na ulotce dołączonej do niego, jeśli nie mieści się on na produkcie. Składniki są umieszczone w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. 

Czego unikać w kosmetykach? 

Przechodząc do sedna. Są produkty, których bezwzględnie nie wolno używać w ciąży i są to:

1. Retinoidy – pochodne witaminy A

Nazwy w INCI: retinol, retinyl palmitate, retinal palmitate, retinal

Stosowanie retinoidów w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać u płodu poważne zaburzenia rozwojowe obejmujące wady twarzoczaszki (wodogłowie, małogłowie), mikroftalmię (małoocze), wady rozwojowe ucha zewnętrznego, układu sercowo-naczyniowego, centralnego układu nerwowego.

Składniki, których warto unikać w ciąży i podczas karmienia piersią to:

2. Filtry przenikające:

Nazwy w INCI: Etylhexyl Methoxycinnamate lub Octyl Methoxycinnamat, Benzophenone-3 – 4, Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate

Większość popularnych filtrów, które można kupić w drogerii czy aptece, to właśnie filtry chemiczne tzw. filtry przenikające. Działanie tych filtrów polega na tym, że wnikają w wierzchnie warstwy skóry, absorbują promieniowanie ultrafioletowe, a następnie uwalniają je w postaci ciepła. Niestety filtry te mają skłonność do podrażnień, wywoływania reakcji alergicznych, należą również do związków endokrynnie czynnych, co oznacza, że mogą wywoływać niepłodność, zmiany strukturalne narządów rozrodczych, otyłość czy predyspozycje do nowotworów sutka. Na dodatek są to składniki, które przenikają do mleka matki. 

3. Kwasy: 

- kwas salicylowy (Salicylic Acid), kwas glikolowy (Glicolic Acid), kwas jabłkowy (Malic Acid), kwas mlekowy (Lactic Acid), kwas winowy (Tartaric Acid), kwas cytrynowy (Citric Acid), kwas migdałowy (Mandelic Acid)

Tak naprawdę oprócz kwasu salicylowego, kwasy w ciąży nie są zakazane. Należy jednak uważać z używaniem ich, ponieważ podczas burzy hormonów, jaka dzieje się w organizmie mogą nie zadziałać tak, jakbyśmy chciały. Skóra może zostać podrażniona, mogą zadziać fotouczulająco lub powodować przebarwienia. 

4. Poliakrylamid 

Nazwy w INCI: Polyacrylamide, Acrylates Copolymer, Carbomer

Poliakrylamid to substancja zagęszczająca w żelowych formułach kosmetyków. Otrzymywany jest przez polimeryzację akrylamidu, substancji, która uznana jest za kancerogenną oraz mogącą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego. Poliakrylamid jest substancją kumulującą się w organizmie. Badania wykazały, że noworodki, które w czasie życia płodowego miały styczność z tym składnikiem, rodziły się z niższą masą urodzeniową i mniejszym obwodem główki, niż pokazuje statystyka. 

5. Donory formaldehydu i formaliny

Nazwy w INCI: Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Benzylhemiformal, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol = Bronopol, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate

Donory formaldehydu pełnią rolę konserwantu, są substancjami, które wykazują działanie kancerogenne. Według badań z 2009 roku mogą powodować mutacje DNA, które natomiast mogą przyczynić się do rozwoju białaczki. Najczęściej działają drażniąco na naskórek. 

6. Triethanolamine - (TEA) trójetanoloamina, trietanolamina 

Nazwy w INCI: Triethanolamine, TEA, TEOA, 2,2',2''-Nitrilotriethanol, Tris(2-hydroxyethyl)amine, Triethylolamine, 2,2′,2″ Trihydroxytriethylamine, Trolamine

Pochodna amoniaku. W kosmetykach stosowana jako składnik kompozycji zapachowych, regulator pH i surfaktant. Składnik ten nie powinien być stosowany w produktach kosmetycznych, ponieważ w reakcji ze związkami azotowymi, mogą tworzyć się rakotwórcze N-nitrozoaminy. Samo TEA wykazuje bardzo niskie właściwości drażniące skórę, aczkolwiek nie powinno się go stosować na chorobowo zmienioną skórę. 

7. Fenoksyetanol – Phenoxyethanol

Nazwy w INCI: Phenoxyethanol, 2-Phenoxyethanol, Euxyl K® 400 , PhE

Konserwant, substancja, która ma zdolność przenikania przez naskórek. W produktach kosmetycznych znajdziemy go głównie w kremach, balsamach i innych produktach, które służą do nawilżenia skóry. Fenoksyetanol jest także substancją alergenną, może powodować zmiany skórne o podłożu alergicznym. Spożycie przez małe dzieci może się wiązać z wymiotami, biegunką i niewydolnością oddechową. Często używany w produktach na brodawki sutkowe.

8. Parabeny

Nazwy w INCI: Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Isobutylparaben

Parabeny to grupa konserwantów używana w produktach kosmetycznych. Są one najczęściej i jednocześnie najlepiej przebadanymi, stosowanymi konserwantami w kosmetykach. Zła sława parabenów powstała stąd, że w badaniach kobiet mających raka piersi wykryto parabeny w czystej postaci, co oznacza, że najprawdopodobniej dostały się one przez skórę. Istnieją również badania naukowe potwierdzające estrogenne działanie tych konserwantów. Dania natomiast zakazała stosowania butyloprabenu i propyloparabenu w produktach kosmetycznych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Należy jednak pamiętać, że żadne badania dotyczące bezpieczeństwa składników kosmetycznych nie są prowadzone na kobietach w ciąży i karmiących piersią oraz na małych dzieciach. 

9. PPD, czyli Parafenylenodiamina

Nazwy w INCI: CI 76060, p-fenylenodiamina, paraphenylenediamine, 4-fenylenodiamina, fenylenodiamina, p-diaminobenzen, 4-aminoaniline, 1,4-benzenodiamina, 1,4-diaminobenzen

Parafenylenodiamina to amina aromatyczna, silnie alergizująca. Parafenylenodiamina jest to czarny barwnik, który można znaleźć w wielu farbach do włosów dostępnych na polskim rynku, ale również w hennie, która używana jest do farbowania brwi. Uwagę należy zwrócić na Hennę Krakowską, Lash Brow oraz henny Kama. Do najczęstszych reakcji niepożądanych występujących po użyciu PPD jest alergiczny wyprysk kontaktowy. Objawia się zaczerwienieniem skóry głowy, jej swędzeniem, nadmiernym wysuszeniem i łuszczeniem oraz wypadaniem włosów. Odnotowano również zagrażający życiu obrzęk górnych dróg oddechowych u dziecka, które przypadkowo wypiło roztwór PPD przygotowany do farbowania włosów.

10. Fluor

Nazwy w INCI: Sodium Fluoride, Sodium Monofluorophosphate

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do tworzenia tkanki kostnej. Jednocześnie jest składnikiem, który kumuluje się w naszym organizmie, a na co dzień jest dostarczany z produktów, które spożywamy. Znajdziemy go w herbacie, ziemniakach, produktach zbożowych, warzywach liściastych, orzechach i rybach. W kosmetykach fluor znajduje się głównie w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Fluor jest silnie neurotoksyczny, długotrwałe nadmierne spożycie fluoru może prowadzić do nieprawidłowej mineralizacji tkanki kostnej, niewydolności nerek, stanów zapalnych wątroby, obniżenia zdolności uczenia się i koncentracji, zwłaszcza u dzieci, Przedłużająca się ekspozycja na fluorki skutkuje uszkodzeniem narządów rozrodczych i bezpłodnością, zwiększa odsetek poronień i jest bardzo toksyczna dla płodu.

Zapraszam na część II.

 

Pobierz:

Lista składników zabronionych w ciąży

Źródło zdjęcia:
Hagi Cosmetics

Bibliografia:
1. „Chemia kosmetyków” Alicja Marzec, wydanie II, Toruń, Dom Organizatora. Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. 2005 r., str. 145-162 ISBN: 978-83-7285-069-0

2. „Korzystne i szkodliwe działanie fluoru” Iwona Błaszczyk, Elżbieta Ratajczak-Kubiak, Ewa Birkner, Zakład Biochemii Ogólnej Katedry Biochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny, Zabrze

3. „Farmaceutyki-pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?” Bartłomiej Niżnik, Karolina Gaweł, Beata Stanisz, Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 

4. „Retinoidy – rola farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania” Henryk Marona, Agnieszka Gunia, Elżbieta Pękala, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Katedra Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień